loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Holandia: Nowa polska parafia w Eindhoven

1 stycznia 2019 roku, w diecezji Den Bosch w Holandii, została erygowana polska parafia pod wezwaniem “Miłosierdzia Bożego”. Jej proboszczem został  ks. Krzysztof Obiedziński SChr. 

Wprowadzenie w tę funkcję miało miejsce w niedzielę, 3 lutego; dokonał jej Dziekan Rene Wilmink. Na uroczystości przybyli: ekonom prowincji, do której należy nowa placówka – ks. Teodor Puszcz SChr, ks. Wiesław Wójcik SChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania oraz wieloletni duszpasterz w Holandii ks. Aleksander Melbruda SChr.

Zgromadzeni licznie parafianie dziękowali Miłosiernemu Bogu za powstanie nowej parafii, za kapłana i powołaną radę parafialną. Dla całej wspólnoty prosili o wstawiennictwo i opiekę Matki Bożej Częstochowskiej.

Prowincja Noord Brabant jest drugim regionem po Zuid Holand, gdzie mieszka najwięcej Polaków w Holandii. Na siedem diecezji w Holandii jest to siódma polska parafia w tym kraju.

Na podstawie relacji Henryka Laskawca

Za: tchr.org0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649