loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Bp Lechowicz do duszpasterzy Polonii: W wyjątkowej sytuacji bądźcie wyjątkowo dyspozycyjni

„Sytuacje wyjątkowe sprawiają, że wierni mają prawo do wyjątkowej dyspozycyjności ze strony duszpasterzy! Na tyle, na ile to możliwe, tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, również w porozumieniu z miejscowymi duchownymi i władzami kościelnymi, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania” – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w liście do rektorów i koordynatorów duszpasterstwa polskojęzycznego za granicą i duszpasterzy Polonii.

„W tym trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwój epidemii, łączę się z Wami modlitwą  i słowem nadziei, że potrafimy ten czas przeżyć solidarnie, złączeni wiarą i miłością” – czytamy w liście bp. Wiesława Lechowicza do księży posługujących wśród Polonii.  Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej prosi, aby towarzyszyli Polakom żyjącym za granicą „bliskością duchową i fizyczną – ze szczególną modlitwą, dobrym słowem, konkretnym wsparciem”.

Bp Lechowicz zwrócił uwagę na to, że „być może konieczne będzie zaangażowanie ze strony rad duszpasterskich w wymiarze przekraczającym ramy dotychczasowego działania, np. w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, czy prawnej”. „Zachęcajcie wiernych do wspólnej modlitwy w domach i wzajemnej pomocy, do zachowania roztropności i odpowiedzialności wzajemnej. Umieszczajcie na stronach internetowych konieczne informacje, płynące tak od władz cywilnych, jak i kościelnych” – napisał.

„Uczyńcie wszystko, by w tym czasie epidemii nasi rodacy mogli dostrzec oblicze Dobrego Pasterza we wspólnotach, których jesteście duszpasterzami!” – zachęcił bp Lechowicz. Prosił też o przekazanie Polakom żyjącym poza granicami kraju słów solidarności i łączności modlitewnej.

Na zakończenie listu zawierzył wszystkich duszpasterzy Polonii św. Szymonowi z Lipnicy, który pomagał chorym podczas panującej w XV wieku epidemii cholery. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa.

BP KEP

 Publikujemy pełny tekst listu:

                                        Warszawa, 16 marca 2020
L.dz. 126/20

Drodzy Księża Rektorzy i Koordynatorzy duszpasterstwa polskojęzycznego,
Drodzy Duszpasterze Polonii,

W tym trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwój epidemii, łączę się z Wami modlitwą i słowem nadziei, że potrafimy ten czas przeżyć solidarnie, złączeni wiarą i miłością. Proszę Was, abyście towarzyszyli naszym rodakom żyjącym za granicą bliskością duchową i fizyczną – ze szczególną modlitwą, dobrym słowem, konkretnym wsparciem. Sytuacje wyjątkowe sprawiają,          że wierni mają prawo do wyjątkowej dyspozycyjności ze strony duszpasterzy! Na tyle, na ile to możliwe tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, również w porozumieniu z miejscowymi duchownymi i władzami kościelnymi, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania. Być może konieczne będzie zaangażowanie ze strony rad duszpasterskich w wymiarze przekraczającym ramy dotychczasowego działania, np. w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, czy prawnej. Zachęcajcie wiernych do wspólnej modlitwy w domach i wzajemnej pomocy, do zachowania roztropności i odpowiedzialności wzajemnej. Umieszczajcie na stronach internetowych konieczne informacje, płynące tak od władz cywilnych, jak i kościelnych.

Czcigodni Kapłani, uczyńcie wszystko, by w tym czasie epidemii nasi rodacy mogli dostrzec oblicze Dobrego Pasterza we wspólnotach, których jesteście duszpasterzami! Przekażcie im, proszę, słowa mojej solidarności i łączności modlitewnej.

Was i Wasz duszpasterski trud zawierzam św. Szymonowi z Lipnicy, który ofiarnie pomagał chorym podczas panującej w XV wieku epidemii cholery:

Bądź naszym Patronem u Boga Najwyższego! Wstawiaj się za nami, aby miłosierny Bóg oddalił od nas i naszych bliźnich choroby duszy i ciała. Wypraszaj nam u Jezusa – Dobrego Pasterza łaskę ofiarnej i wspaniałomyślnej posługi duszpasterskiej. Wyjednaj nam u Ducha Świętego dar mądrości i roztropności, abyśmy stawali się dla powierzonego nam Ludu Bożego godnymi zaufania pasterzami.

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch Święty.

Bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Za: Bp Lechowicz do duszpasterzy Polonii: W wyjątkowej sytuacji bądźcie wyjątkowo dyspozycyjni | Konferencja Episkopatu Polski0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649