loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

IV Zlot młodzieży polonijnej - "Gość w dom - Bóg w dom" tygodnik "Niedziela" nr 35/26 VIII 2012 r. Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego Ks. Wiesław Wójcik TChr

W okresie wakacyjnym do Polski przybywają rodacy z całego świata, z rodzinami i indywidualnie. Odwiedzają bliskich, rodziny, poznają i podróżują po kraju, pielgrzymują do sanktuariów i innych miejsc kultu religijnego.

Wszyscy cieszymy się z ich odwiedzin i często na powitanie powtarzamy staropolskie zawołanie: „Gość w dom – Bóg w dom”. Gościnność i otwartość – to charakterystyczne cechy Polaków. Tak słyszę od wielu obcokrajowców, którzy często towarzyszą naszym rodakom. Polskie domy przyjmują otwartym sercem.

Niedziela 29 lipca br. zapisze się szczególnie w sercach młodzieży polonijnej, zgromadzonej na IV Zlocie POLONICUS w Kotlinie Kłodzkiej. Ponad 100 uczestników z Europy Zachodniej i Wschodniej modliło się ze mną podczas Eucharystii w Ośrodku Wypoczynkowym „u Anny” w Łężycach na Dolnym Śląsku. Młodzi ludzie przybyli z Francji, Niemiec, Włoch, Ukrainy i dalekiej Syberii. Podczas dwutygodniowego pobytu poznają język i historię Polski, odbywają warsztaty i zajęcia kulturalne, zwiedzają piękne Góry Stołowe. Jak miło usłyszeć śpiewy piosenek religijnych, chociaż łamaną polszczyzną, ale wykonywane z wielką radością i wdzięcznością.

„Msza św. dziękczynna w plenerze za beatyfikację naszego papieża Jana Pawła II, w darach przyniesione bochenki polskiego chleba, które na zakończenie liturgii rozdawane były wszystkim uczestnikom – to chwile, które zapamiętam do końca życia” – mówi piętnastolatka z Paryża.

Inny uczestnik Zlotu zwierza się: „Tutaj, na ziemi mojego taty, który w tym roku nie może przyjechać do Polski, czuję się wspaniale w gronie kolegów i koleżanek z Europy mówiących po polsku. Tu jest też nasz dom!”.0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649